V průběhu nouzového stavu COVID-19 bylo v rámci mimořádných opatření přijato velké množství legislativní změn a pravidel, které se dotýkaly zaměstnavatelů a práce mzdových účetních. Veškeré legislativní změny byly schvalovány v nouzovém zrychleném režimu, většinou s okamžitou platností. Velké množství změn bylo průběžně upravováno a mzdové účetní tak byly nuceny neustále sledovat jejich aktuální stav.

Ve stejné situaci byly i všichni zákazníci našeho programu GINIS Express PAM. Našim úkolem bylo zajistit zákazníkům program pro zpracování mezd, který bude splňovat aktuální legislativu a metodickou podporu zpracování mimořádných případů.

Zásadní změny a novinky se týkaly poskytování ošetřovného při péči o dítě z důvodu uzavření školského/dětského zařízení. Ošetřovné bylo poskytováno po celou dobu platnosti mimořádného opatření a bylo vypláceno rodičům s dětmi do 13 let. Novou povinností zaměstnavatele bylo vždy po skončení kalendářního měsíce vystavit tiskopis Výkaz péče o dítě z důvodu uzavření výchovného zařízení, který byl podkladem pro vyplácení dávky ČSSZ.

Dalším důvodem nepřítomnosti zaměstnance v práci v průběhu nouzového stavu byla nařízená karanténa, při které zaměstnanci náleží za prvních 14 kalendářních dní trvání náhrada mzdy podle § 192 Zákoníku práce.  Jelikož se karanténa dotýká elektronických neschopenek, byly nutné úpravy programu a jeho automatické elektronické komunikace s ČSSZ.

Taktéž se většina našich zákazníků poprvé setkala s nepřítomností zaměstnanců z důvodu překážek na straně zaměstnavatele.

Některé legislativní změny týkající se mzdové účtárny byly schváleny pouze na období nouzového stavu, některé bez omezení. Takovým případem bylo zvýšení životního minima jednotlivce, účinné od 1.4.2020. Dopadem této změny byly změny výpočtu exekucí srážkou ze mzdy. Oblast exekucí srážkou ze mzdy se týkají i další změny, na které opět budeme reagovat vydáním nové verze programu GINIS Express PAM spolu s metodickým pokynem pro mzdové účetní.

Autorka: Zouharová

Kontaktní formulář

Zadejte prosím Vaše jméno
Zadejte prosím Váš telefon
Zadejte prosím Vaši emailovou adresu Emailová adresa není platná
Zadejte prosím text Vašeho dotazu

Odkazy

GORDIC – Přední český tvůrce a dodavatel informačních systémů
GORinfo – Elektronický magazín společnosti
Portál občana – Elektronické řešení životních situací a komunikace s občany
HDL Automation – Bezpečná automatizace budov
KYBEZ – Platforma kybernetické bezpečnosti
MyMight – Chytřejší internet věcí
gordiccybersec.cz – Řešení GDPR a kybernetické bezpečnosti společně
Vím, kam klikám – Bezpečnostní průvodce internetem
ISVS – Zpravodajství a služby z oblasti ISVS a eGovernmentu
Asociace bezpečná škola

Mapa webu
Pro partnery

Kontakt

BNSOFT s. r. o.
Bezručova 929/3
669 02 Znojmo
e-mail: bnsoft(at)bnsoft.cz

tel.: +420 515 300 611
mobil: +420 728 121 905
fax: +420 515 300 642

facebook